W jaki sposób dobrać dobry komputer?

Komputery stały się ważną częścią naszego życia, bez z nich coraz dużo trudniej jest nam wyobrazić sobie pracę, płacenie rachunków czy nawet robienie opłat. Nic zatem dziwnego w tym, że każdy z nas woli mieć dobry i innowacyjny sprzęt. Ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszą się małe netbooki, czyli laptopy przeznaczone przede wszystkim do przeglądania stron internetowych czy odbierania poczty. Pozostaje natomiast pytanie czy taki mały komputer sprawdzi się też w innych sytuacjach? W jaki sposób najlepiej tak, netbooki mimo skromnej obudowy kryją w sobie mnóstwo zaawansowanych technice zaczynając od szybkich procesorów poprzez dobrej jakości matryce.

I tak przykładowo laptopy mogą mieć sporej pojemności dyski twarde, ich wielkość to przede wszystkim 320 lub 500 GB, z taką pojemnością można przechowywać na komputerze niezliczoną liczbę muzyki, filmów i różnych plików. Kolejną dobrą cechą jest mobilność. Wszystkie netbooki posiadają wbudowane karty sieciowe umożliwiające łączność bezprzewodową. Niektóre modele mogą mieć wbudowane modemy 3G, do tego są jeszcze moduły bluetooth i przeróżnego typu złącza umożliwiające przegrywanie zdjęć i filmów. Takie laptopy to matryce o przekątnej od 7 do 13 cali, dzięki tak małym rozmiarom świetnie sprawdzają się w podróży a także perfekcyjnie mieszczą się w damskiej torebce.

Jaki sprzęt do gier?

Jakimi czynnikami powinniśmy kierować się podczas zakupu laptopa dla miłośnika gier komputerowych? Na naszym rynku co niemiara jest tego typu sprzętów, laptopy mogą służyć nam do przeglądania stron internetowych, do budowy efektywnych projektów a też do rozrywki. Gracze komputerowi to bardzo specyficzna grupa osób, są bardzo wymagający i nie znoszą kompromisów. Dlatego też laptopy do gier muszą spełniać kilka bardzo poważnych funkcji. Przede wszystkim potrzebna jest mocna karta graficzna, najbardziej gdy karta nie jest zintegrowana z płytą kluczową. Niezbędna jest też własna pamięć operacyjna karty graficznej, dzięki temu komputer będzie mógł obsłużyć dosłownie te najnowocześniejsze gry w wersji 3D. A przy tym laptopy dla graczy to szybkie procesory, w chwili obecnej w znaczącej liczbie przypadków wykorzystuje się technikę dwu albo trzyrdzeniową. Równie znacząca jest wielkość matrycy, maniacy komputerowi umieją przesiedzieć przy jednej grze nawet kilkanaście godzin, dlatego też matryca nie ma możliwość być zbyt mała. O ile wybierzemy matrycę błyszczącą to gra na świeżym powietrzu będzie mocno utrudniona, z drugiej jednak strony taka matryca to lepszy i bardziej wyrazisty obraz. Równie ważną funkcją jest także duża pamięć operacyjna oraz dobre chłodzenie.

Polecamy: serwis komputerowy poznań.